Product Description
Play your favorite DVD's, MP4, DIVX, & XVID movies, or MP3 audio files. Reads up to a 16gb SDHC card for MP3 audio and MP4 video playback, or view & save photos with the JPG photo viewer. USB 2.0 Port. Connect up to a 16GB flash drive for MP3 audio and MP4 video playback, or view & save photos with the JPG photo viewer.3.5mm Auxiliary Audio Input. Connect the audio output of an auxiliary device like MP3 player or handheld game console for playback through the entire audio system. 2V Pre-Amp Outputs. You'll find separate front, rear, subwoofer, and line-level RCA pre-amp outputs on the back of PTID-6250, all 2V max. LED Backlight TFT LCD Monitor Thin Film Transistor Liquid Crystal Display backlight by energy efficient Light Emitting Diodes is the best in LCD screen technology. Variable Subwoofer Level Control Effortlessly balance the subwoofer volume with a separate sub level control & selectable 80Hz, 120Hz, or 160Hz low-pass filter.Full Operation Touch Screen Controls. You'll find navigating through the extensive features of PTID-8920 an ease with a tap of the screen to access all menus and settings.Rear View Camera Input For Optional Camera: Stay clear of objects your mirrors can't see with a rear view camera connected to the triggered camera input. Your bumper thanks you. Additional Features: Motorized Angle Adjustment, Detachable Theft Deterrent Front Panel, Playback from 16GB SD, 16GB USB Drive, MP3 ID3 Tag Reading, Rear View Camera Input w/ Trigger, 50w x 4 MOSFET Speaker Outputs, USA/European Frequency Stepping, NTSC/PAL Video Playback, 480 x 234 Widescreen Resolution, 400 NIT LED Brightness. Recommended Products: DTV-MHU, Universal or Direct Control DTV-MH TV Tuner, LP2-CSC License Plate Frame w/ Night Vision Camera Additional.
Features
  • Variable Subwoofer Level Control: Effortlessly balance the subwoofer volume with a separate sub level control & selectable 80Hz, 120Hz, or 160Hz low-pass
Related Products
  • Koolertron Rear View License Plate Backup CMOS Camera
  • Metra 95-2001 Double DIN Installation Dash Kit for Select 1990-Up GM Vehicles
  • Pyle PL71PHB Headrest Pair with Built-In 7-Inch TFT-LCD Monitors (Black)
Product DescriptionTechnical InformationCustomer Reviews
Double Din DVD - By Power Acoustik - Compare Prices, Reviews and ... ... 6.2In Dbl Din Dvd Recvr Power Acoustik Ptid-6250 6.2" Double-Din ... USB/SD(TM) CARD INPUT FOR MP3 & MP4; AM/FM ... Acoustik Double Din 7" Tv Dvd Cd Mp3 Usb Sd ... Amazon.com: Power Acoustik PTID-6250 Double-DIN DVD/AM/FM Receiver ... Amazon.com: Power Acoustik PTID-6250 Double-DIN DVD/AM/FM Receiver with 6.2-Inch Touchscreen Monitor and USB/SD Input: Explore similar items Power Acoustik Ptid 6250 in Car 2 Double DIN CD DVD MP3 DIVX ... POWER ACOUSTIK PTID-6250 IN CAR 2/DOUBLE DIN CD/DVD/MP3/DIVX PLAYER/RECEIVER USB in Consumer Electronics, ... AM/FM: FM Presets: 18: AM Presets: 12: Input/Output : power acoustik am / fm cd / mp3 &usb - ShopWiki ShopWiki has 83 results for power acoustik am / fm cd / mp3 &usb, ... PTID-6250 Double DIN - DVD & AM-FM Receiver with 6.2 Inch Touchscreen Monitor and USB/SD Input ... video 6 input a monitor ShopWiki has 474 results for video 6 input a monitor, including Power Acoustik PTID-6250 Double-DIN DVD/AM/FM Receiver with 6.2-Inch Touchscreen Monitor and USB/SD ... power acoustik double din in Consumer Electronics eBay new power acoustik pd650b 6.5" double din receiver lcd dvd am/fm ... acoustik double din 7" tv dvd cd mp3 usb sd ... power acoustik ptid-6250 6.2" double-din ... Power Acoustik PTID-6250 Double-DIN DVD/AM/FM Receiver with 6.2 ... 0709483038417: Power Acoustik PTID-6250 Double-DIN DVD/AM/FM Receiver with 6.2-Inch Touchscreen Monitor and USB/SD Input : Power Acoustik: Power Acoustik Amazon.com: Power Acoustik PTID-6250 Double-DIN DVD/AM/FM Receiver ... Play your favorite DVD's, MP4, DIVX, & XVID movies, or MP3 audio files. Reads up to a 16gb SDHC card for MP3 audio and MP4 video playback, or view & save photos with ... PowerAcoustik PTID-6250 6.2" Touchscreen Car Stereo Receiver w/ Front Power Acoustik PTID-6250 Power Acoustik Double DIN In-Dash CD/MP3/WMA Receiver 6.2 LCD Touchscreen ... DVD, MP3/MP4, DivX, XviD, AM/FM and ... Front USB Input: ... DVD Receiver - By Power Acoustik - Compare Prices, Reviews and Buy ... ... In Dash 7" Lcd Touchscreen Cd Dvd Receiver W/ Usb Input & Sd ... dvd, dvd am fm receiver, ... Power Acoustik PTID-6250 IN CAR 2/DOUBLE DIN CD/DVD/MP3 ...